طراحی جلدکتاب

طراحی منحصر به فرد و حرفه ای کتاب شما

 طراحی جلد کتاب

 

ما در اینجا جلد کتاب یا مجله و صفحه آرایی کتاب رو انجام میدم که یکی از چرحه های مهم چاپ کتاب محسوب میشه. جلد کتاب از گذشته، بخشی از هویت بصری آن محسوب می شده است؛ جلد کتاب به عنوان یکی از شاخصه های تاثیر گذار در عرفی کوتاه کتاب و همچنین تداعی کنند اثر شما در ذهن مخاطب است که میتوان با طرح جلد کتاب مناسب و گیرا به نوعی  مردم را مشتاق به خواندن کتاب کنید.  به همین جهت طراحی جلد کتاب به عنوان یکی از زیرشاخه های هنر گرافیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در طراحی جلد کتاب علاوه بر ذوف و سلیقه ی فردی مولف یا ناشر، باید به دیگر مولفه های مهم و تاثیر گذار در طراحی جلد کتاب دقت کرد. که میتوان به صورت مختصر به؛ موضوع کتاب، مخاطبین کتاب، شخصیت ها، و بسیاری از چیزی هایی که گویای و تداعی کننده افکار و محتوای کتاب می توان اشاره کرد! که هرچه طرح جلد کتاب گویا تر و رسا تر باشد بهرت باعث جلب و حک شدن در ذهن مخاطب را دارد.

اهمیت جلد کتاب

 

باید گفت که اکثر مردم برای خواندن کتاب در جهان به موضوع و تبلیغات آن نگاه می کنند یک راه خوب که برای شناسایی بهتر کتاب وجود دارد و  راهی که کشورهای دیگر پیش گرفته اند؛ جذب مخاطب از طریق تبلیغات است. یعنی شما بتوانید از جلوه های بصری برای جذب مخاطب استفاده کنید و مردم را مشتاق به خواندن کتاب کنید.
در این میان بحث جلد کتاب از گذشته، بخشی از هویت بصری آن محسوب می شده است که البته مورد اغفال عده ای قرار میگرید که اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند، اما شاهد هستیم که کتاب های بعضا داریا محتوای کم ارزش با ظاهری آراسته فروش و جذب مخاطبی به مراتب بلاتر از آثار فاخر دارند!
خیلی از ناشران و یا بعضا خود مولفین  پیشرو در عرصه تبلیغات کتاب نیز هستند که  کتاب اهمیت ویژه ای می دهند و علاوه بر تولید محتوای با کیفیت و خواندنی به طراحی هویت بصری مطلوبی برای کتاب نیز دقت دارند.

انواع جلد کتاب

 

1جلد سخت: Hardcover Cover جلد سخت تقریباً مانند گالینگور است اما در بحث طراحی روی جلد و روکشی کاغذی که بر روی جلد آن می‌آید با جلد گالینگور متفاوت می‌باشد. در جلد سخت اطلاعات کتاب بر روی کاغذی که روی جلد چسبیده شده است یا قرار گرفته است و می‌توان آن را جدا نمود می‌آید اما در جلد گالینگور اطلاعات کتاب بر روی خود جلد آورده می‌شود.

2جلد گالینگور: اگر کتابهایی مانند دیوان اشعار حافط و یا پایان ‌نامه‌های دانشجویی را دیده باشید این کتابها دارای جلد گالینگور هستند. این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه پارچه‌ای یا چرمی است.

3جلد کاغذی: جلد کاغذی جلدی است که جنس آن از کاغذ است. معادل انگلیسی آن paper cover می‌باشد. جلد شمیز در مقایسه با جلد کاغذی علاقمندان زیادی دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4جلد شُمیز: معادل انگلیسی این جلد Paperbacked book نام دارد. این جلد مقوایی یا جلد نرم و تقریباً نازک است که معمولاً با یک سیلیفون بر روی آن به کتاب الصاق می‌گردد. این جلد عمدتاً برای کتابهای درسی و کتابهای مختص کودکان استفاده می‌شود.

انواع قطع کتاب

 

 کتاب‌ها به صورت قطع  و اندازه دسته بندی می‌شوند. دلیل این نامگذاری به این صورت است که به‌اندازه طول و عرض هر برگ از کتاب قطع کتاب می گویند. این موضوع می‌بایست در طراحی جلد کتاب نیز رعایت شود و جلد کتاب باید با ساختار کلی کتاب متناسب داشته باشد . و متناسب با هر اندازه ای نامی دارند که به شرح ذکر شده:

1-قطع وزیری:۲۳٫۵ × ۱۶٫۵ مناسب برای کتاب‌های دانشگاهی،  کمک‌درسی و…

2-قطع رقعی : ۲۱٫۰× ۱۴٫۸ مناسب برای کتاب‌های شعر، داستان، رمان، زندگینامه

3-قطع رحلی: ۲۸ × ۲۱ مناسب برای کتاب‌های کمک‌درسی و آموزشی. موسیقی و…

4-قطع خشتی و جیبی: ۱۵× ۱۱ مناسب کتاب های کودک، عکس و…

5-قطع پالتویی:20*12 بنا به موضوع و کاربرد کتاب می‌تواند استفاده شود.

5-قطع بیضایی:۱۶٫۵ × ۱۲ بنا به موضوع و کاربرد کتاب می‌تواند استفاده شود.

 

نمونه کارها

تعرفه طراحی جلد کتاب

ثبت سفارش

میتونید از طریق این فرم ثبت سفارش کنید و یا جهت مشاوره با ما تماس بگیرد. 

 7928 430 0921

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .